Česky | English | Deutsch
Logo MKK
Vstava Kniha jako blahopn
drkov poukaz knin vazba
portál do-muzea

Více zajímavostí a aktualit naleznete na našem Facebooku.Výstava Kniha jako blahopřání potrvá do 28.února 2018

I když naše výstavní prostory budou poněkud omezeny, protože se chystají restaurátorské práce historické výmalby muzea, o výstavu nepřijdete. Potrvá do konce února 2018, srdečně zveme.

prosinec 2017 – srdečně zveme na tvořivé dílny

Přijďte na vyrábění vánočních a novoročních přáníček a jejich zdobení pomocí historických knihařských tlačítek. V pátek 1.prosince 2017 od 16:00, v sobotu 2.prosince 2017 od 10:30, ve středu 27.prosince 2017 od 10:30 a 13:30. Doba trvání cca 2 hodiny, cena pro jednoho účastníka 150 Kč. Vhodné i pro děti od 8 let, do 15 let v doprovodu dospělého. Prosíme o přihlášení zájemců předem.

15.11.2017 – beseda se spisovatelem Janem Řehounkem

Ve středu 15.11. od 16 hodin se u nás koná zahájení nové vánoční výstavy a zároveň i beseda. Jan Řehounek píše čtivě a zajímavě, v jedné ze svých posledních knih zpracoval i historii a současnost oblasti Svatojiřského lesa, kam Rožďalovicko patří. O této nové knize, ale nejen o ní, si s ním přijďte popovídat.

15.11.2017 – výstava Kniha jako blahopřání

Ve středu 15.11. v 16 hodin zahájíme výstavu, která potrvá přes Vánoce i v začátku příštího roku. Připomíná jeden způsob, jak popřát svým bližním vše nejlepší - knihou, která je jen pro tu příležitost vydaná. Jenda Rajman vydával takovéto drobné knížečky pro své přátele či zákazníky, právě často k příležitosti Nového roku. Podobně i jiní knihaři či umělci. Knížečky malé a vtipné, známí umělci a knihaři si v nich uměli dělat legraci sami ze sebe, či si připomínali důležitost svého řemesla. Jenda Rajman také sám vepsal do několika malých knížek své vzpomínky a rodinné příběhy. Pan Řehounek, s nímž si budeme při zahájení výstavy povídat, toho napsal víc, a to moc hezky.

5.10.2017 – jsme na Knižním veletrhu v Hradci Králové

Opět vyjíždíme do světa - povedeme tvořivou dílnu na Knižním veletrhu, pořádaném Univerzitou Hradec Králové v rámci Týdne knihoven.
Jeho celý program je zde.

23.9.2017 a 30.9.2017 – Vyjíždíme do světa

V těchto termínech budeme mít takové malé tvořivé dílničky přímo v terénu - v Pojedech na akci Poznej náš venkov a další sobotu se předvedeme na Retro festivalu na zámku Křinec. Obě akce velmi mají zajímavou náplň, jak jste jistě zjistili z plakátů, ke kterým vedou odkazy - přijďte se podívat!
"Poznej náš venkov"
"Retro festival na rohu"

26.8.2017 – "Malování na vodní hladinu"

Setkání nad vodní hladinou se Šárkou Duran jsme pořádali poprvé. A byli jsme nadšení – jejím soustředěným a klidným přístupem, zájmem účastníků, výslednými díly. Ozvěte se nám, pokud by se vám líbilo to zopakovat!
malování na vodě tvořivá dílna ebru ebru setkání nad vodní hladinou

26.8.2017 – Přijďte na tvořivou dílnu "Malování na vodní hladinu"

Přijďte zažít obnovené setkání dvou dávných uměleckých technik. Pod laskavým dohledem Šárky Duran, nadšené znalkyně starobylého tureckého umění ebru, si vytvoříte na vodní hladině vlastní malbu, kterou přenesete na papír. Podobá se knihařským papírům používaným na předsádky a potahy knih, východní umění ebru totiž bylo inspirací pro evropské knihařství. Také vy budete moci svůj výtvor dále použít pro práci s originálními nástroji, které v minulém století používal umělecký knihař Jenda Rajman, v jehož dílně a domě muzeum vzniklo. Lze přicházet průběžně od 10 do 15 hod., vytvoření obrázku technikou ebru stojí 200 Kč, další navazující tvoření je v ceně. Vaše práce bude trvat tak hodinu. Počítejte ale s delším časem na sledování ukázek umění ebru a pokud máte zájem o prohlídku muzea. Vhodné i pro děti za doprovodu dospělého. Prosíme o přihlášení zájemců předem na kontakty muzea.

4.8.2017 srdečně zveme na zahájení výstavy studentských uměleckých knižních vazeb vzešlých ze soutěže "Mezi vazy"

Soutěž „Mezi vazy“ vyhlašuje Ateliér restaurování a konzervace papíru, knižní vazby a dokumentů Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Letos proběhl již 3. ročník. Zúčastnit se mohli všichni studenti oborů restaurování papíru, uměleckořemeslných děl z papíru a knihy. Na rozdíl od restaurování, kdy musí respektovat historickou a materiálovou integritu jim svěřeného díla, mají při soutěži možnost uplatnit svůj výtvarný cit a zpracovat knižní vazbu volně podle svých představ. Pro tento ročník byla vybrána kniha malíře Michala Singera a básníka J. H. Krchovského. Výstava všech soutěžních vazeb proběhla nejprve v Litomyšli na Fakultě restaurování UP, při její vernisáži koncem května 2017 se konalo vyhlášení vítězů.
Nyní je výstava přesunuta do Muzea klasického knihařství v Rožďalovicích. Vystaveny jsou zároveň i vítězné práce z ročníků minulých. Vernisáž výstavy se koná 4. srpna 2017 od 16 hodin za účasti organizátorů a porotců soutěže a s hudebním doprovodem Evy Kubálkové.

15.7.2017 proběhla tvořivá dílna "Vážeme knížku do škrobových papírů"

A moc se podařila, přišel se na ni podívat i reportér z nymburského deníku, takže spoustu fotek najdete zde. Máte-li zájem o podobný workshop, kdy se váže jen malý sešitek, pokud vás bude 4-8 lidí, rádi se domluvíme na termínu.

15.7.2017 – Zveme zájemce na tvořivou dílnu "Vážeme knížku do škrobových papírů"

Přijďte k nám na tvořivou dílnu, při níž si vyrobíte škrobové papíry, podobně jako dávní knihaři. Potom si svážete malý zápisník, který si tím svým vlastnoručně malovaným papírem potáhnete.
Doba trvání cca 3,5 hodiny, cena pro jednoho účastníka 250 Kč. Vhodné i pro děti od 10 let, do 15 let v doprovodu dospělého. Prosíme o přihlášení zájemců předem na kontakty muzea. Skupiny 4-8 lidí si mohou i jiný vhodný termín dohodnout individuálně.

9.6.2017 – Vernisáž výstavy "Slabikáře z celého světa - ze sbírky prof. Josefa Kubálka"

Vernisáž zahájila úvodním slovem paní Ludmila Kubálková, starostka Dymokur, ke kterým dnes Svídnice patří, aby objasnila význam jejich slavného rodáka. Učitel všenorské školy, pan Vladislav Veselý, přidal několik zábavných historek charakterizujících pana profesora. Kubálkova sbírka je pravděpodobně největší na světě, čítá celkem přes 2000 kusů a nyní je uložena v Památníku národního písemnictví, který ji zapůjčil a je partnerem výstavy. Náš dík za podporu výstavy patří též obci Dymokury a městu Rožďalovice. Přítomni proto byli pan starosta Rožďalovic Petr Kapal, pracovníci Památníku Alena Petruželková a Jan Kašpar, pan senátor a místostarosta Dymokur Tomáš Czernin a další hosté včetně radního Středočeského kraje Ivo Šance. Vernisáž vyvrcholila vystoupením spolku Budil na terase muzea. „Živé obrazy Svídnice“ jsou zpracovány do divadelního představení podle svídnické kroniky a Kubálkových pamětí. Spolek pod vedením Hanky Strejčkové a Venduly Burger sklidil zasloužené ovace.
Vernisáž slabikáře Vernisáž slabikáře Vernisáž slabikáře

9.6.2017 – Srdečně zveme na vernisáž výstavy "Slabikáře z celého světa - ze sbírky prof. Josefa Kubálka".

Vernisáž začíná v pátek 9.6.2017 v 16 hodin v Muzeu klasického knihařství a doprovodí ji spolek Budil svým pozoruhodným vystoupením, nazvaným "Živé obrazy Svídnice". Promítneme si také krátký dokumentární film o profesoru J.Kubálkovi, natočený Občanským sdružením Všenory v rámci projektu Živá paměť místa.
Profesor Josef Kubálek se narodil v roce 1876 v blízké Svídnici, byl výborným učitelem, vědeckým a pedagogickým pracovníkem, autorem pedagogických publikací a knih pro děti. Věnoval se především nejmenším žákům. Za svůj život nasbíral přes 2000 slabikářů z českých i z cizích zemí. Žil v Praze, ke konci života pak ve středočeských Všenorech, kde v roce 1968 zemřel. Jeho sbírka slabikářů je nyní umístěna v Památníku národního písemnictví, kterému také děkujeme za zapůjčení výběru z nejzajímavějších exemplářů.
Uvidíte, z jakých slabikářů se učily děti v 18.století, jaké používaly děti v Japonsku, Austrálii nebo Kambodže, nebo třeba i slabikář pro slepce. A ti starší si připomenou, jaké učebnice je přivítaly v první třídě.

25.5.2017 – Výstava Muzea klasického knihařství v Biskupské knihovně v Hradci Králové se prodlužuje do 30.6.2017. Přijďte se podívat.

20.4.2017 – Vernisáž výstavy Muzea klasického knihařství v Biskupské knihovně v Hradci Králové

Nabízeme fotografie z vernisáže. Na ní Biskupská knihovna předvedla také naši práci na opravě jejích knih. Podobně vylepšíme i vaše knihy (nebo ještě víc).
Výstava Biskupská knihovna Knihy opravené u nás Výstava Biskupská knihovna

Od 20.4. do 25.5. 2017 – Výstava Muzea klasického knihařství v Biskupské knihovně v Hradci Králové

Naše muzeum dostalo možnost prezentovat se v krajském městě - pro malou výstavu nám nabídla spolupráci a prostor Biskupská knihovna v Hradci Králové. Můžeme tak předvést v celé kráse další Rajmanovy vazby, které se doposud skrývaly u nás ve skříních. Srdečně zveme!
Více se dočtete třeba v tomto článku na Seznamu.

Od 1.3.2017 – Vernisáž výstavy „Gauguinovy dřevořezy a zakladatelé Hollaru“

Fotografie ze zahájení výstavy (kliknutím spustíte animaci):
Výstava Gauguin Výstava Gauguin Výstava Gauguin

Od 1.3. do 31.5. 2017 – Výstava „Gauguinovy dřevořezy a zakladatelé Hollaru“

Srdečně zveme na vernisáž výstavy ve středu 1.března v 16 hodin, úvodní slovo hudebně doprovodí Eva Kubálková.

Dovolujeme si vás pozvat na výstavu souboru tisků z originálních dřevořezů, které na konci 19.století vytvořil světoznámý malíř a grafik Paul Gauguin. Vystavený soubor 12 listů vytiskl z původních matric významný český grafik František Kobliha. Rajmanovi jej věnoval Arthur Novák, nadšený bibliofil a redaktor sborníku Hollar.
Cesta Gauguinových dřevěných štočků z Tahiti až do Prahy je téměř detektivním příběhem, v němž má hlavní roli slovenský vědec, politik a francouzský generál Milan Rastislav Štefánik. Pořizování otisků těchto dřevorytů je pak spojené s umělci, kteří právě před 100 lety zakládali sdružení českých umělců grafiků Hollar – hlavně s T.F.Šimonem, Fr.Koblihou a dalšími. Protože většina z nich se věnovala i knižní grafice, byli Rajmanovými dobrými známými nebo přáteli.
Výstava je uspořádána ke 100. výročí založení sdružení Hollar, zároveň si připomínáme i další výročí umělců a bibliofilů, kteří v tomto sdružení působili při jeho začátku:
Tavik František Šimon (1877–1942) – 140 let od jeho narození,
František Kobliha (1877-1962) – 140 let od jeho narození,
Arthur Novák (1876-1957) – 60 let od jeho úmrtí,
Arno Nauman (1887–1959) – 130 let od jeho narození.
Více podrobností o historii těchto dřevořezů a tisků z nich naleznete na krásně zpracovaných stránkách, které jsou věnovány T.F. Šimonovi:
www.tfsimon.com - převážně v angličtině.
Srdečně zveme též na doprovodný program výstavy - tvořivé dílny. Budeme zkoušet grafiku - tisk z papírové koláže na papíry, kterými si pak účastníci potáhnou desky vlastnoručně svázaného zápisníčku. Termíny: 18.3.2017 od 10:00 a 13.5.2017 od 10:00.
Zároveň je stále otevřena celá expozice Muzea klasického knihařství a knihařské dílny.
Gauguin-žena pod stromem Paul Gauguin: Žena pod stromem

Od 19.2. do 20.4. 2017 – Vazby Jendy Rajmana na výstavě „S PATCHWORKOVÝM A EBRU SRDCEM NAD VODNÍ HLADINOU“ - Dobrovická muzea

Malování na vodní hladině, z níž se pak obraz přenáší na papír či látku, se pořádá v Dobrovických muzeích díky paní Šárce Duran již poněkolikáté. Stará turecká technika barvení papíru se dostala už kdysi dávno i do Evropy a podobné techniky tu byly používány na barvení knižních předsádek nebo potahů knih. Naše muzeum je proto na této výstavě také zastoupené - pro připomínku a inspiraci dnešních tvůrců ukazujeme, jak barvil papíry na začátku minulého století umělecký knihař Jenda Rajman a jaké krásné knižní vazby z nich pak vytvořil. Zveme k návštěvě!
S PATCHWORKOVÝM A EBRU SRDCEM NAD VODNÍ HLADINOU Vernisáž Vernisáž


Naše muzeum ve sdělovacích prostředcích

V průběhu let se naše muzeum objevilo v různých rozhlasových i televizních pořadech. Naštivte naši stránku Zajímavosti-média, kde si je můžete pustit, jsou stále aktuální a zajímavé.


Archív zpráv = Staršinky
logo ROP SC
Podporují nás:
portál do-muzea

Více zajímavostí a aktualit naleznete na našem Facebooku.Výstava Kniha jako blahopřání potrvá do 28.února 2018

I když naše výstavní prostory budou poněkud omezeny, protože se chystají restaurátorské práce historické výmalby muzea, o výstavu nepřijdete. Potrvá do konce února 2018, srdečně zveme.

prosinec 2017 – srdečně zveme na tvořivé dílny

Přijďte na vyrábění vánočních a novoročních přáníček a jejich zdobení pomocí historických knihařských tlačítek. V pátek 1.prosince 2017 od 16:00, v sobotu 2.prosince 2017 od 10:30, ve středu 27.prosince 2017 od 10:30 a 13:30. Doba trvání cca 2 hodiny, cena pro jednoho účastníka 150 Kč. Vhodné i pro děti od 8 let, do 15 let v doprovodu dospělého. Prosíme o přihlášení zájemců předem.

15.11.2017 – beseda se spisovatelem Janem Řehounkem

Ve středu 15.11. od 16 hodin se u nás koná zahájení nové vánoční výstavy a zároveň i beseda. Jan Řehounek píše čtivě a zajímavě, v jedné ze svých posledních knih zpracoval i historii a současnost oblasti Svatojiřského lesa, kam Rožďalovicko patří. O této nové knize, ale nejen o ní, si s ním přijďte popovídat.

15.11.2017 – výstava Kniha jako blahopřání

Ve středu 15.11. v 16 hodin zahájíme výstavu, která potrvá přes Vánoce i v začátku příštího roku. Připomíná jeden způsob, jak popřát svým bližním vše nejlepší - knihou, která je jen pro tu příležitost vydaná. Jenda Rajman vydával takovéto drobné knížečky pro své přátele či zákazníky, právě často k příležitosti Nového roku. Podobně i jiní knihaři či umělci. Knížečky malé a vtipné, známí umělci a knihaři si v nich uměli dělat legraci sami ze sebe, či si připomínali důležitost svého řemesla. Jenda Rajman také sám vepsal do několika malých knížek své vzpomínky a rodinné příběhy. Pan Řehounek, s nímž si budeme při zahájení výstavy povídat, toho napsal víc, a to moc hezky.

5.10.2017 – jsme na Knižním veletrhu v Hradci Králové

Opět vyjíždíme do světa - povedeme tvořivou dílnu na Knižním veletrhu, pořádaném Univerzitou Hradec Králové v rámci Týdne knihoven.
Jeho celý program je zde.

23.9.2017 a 30.9.2017 – Vyjíždíme do světa

V těchto termínech budeme mít takové malé tvořivé dílničky přímo v terénu - v Pojedech na akci Poznej náš venkov a další sobotu se předvedeme na Retro festivalu na zámku Křinec. Obě akce velmi mají zajímavou náplň, jak jste jistě zjistili z plakátů, ke kterým vedou odkazy - přijďte se podívat!
"Poznej náš venkov"
"Retro festival na rohu"

26.8.2017 – "Malování na vodní hladinu"

Setkání nad vodní hladinou se Šárkou Duran jsme pořádali poprvé. A byli jsme nadšení – jejím soustředěným a klidným přístupem, zájmem účastníků, výslednými díly. Ozvěte se nám, pokud by se vám líbilo to zopakovat!
malování na vodě tvořivá dílna ebru ebru setkání nad vodní hladinou

26.8.2017 – Přijďte na tvořivou dílnu "Malování na vodní hladinu"

Přijďte zažít obnovené setkání dvou dávných uměleckých technik. Pod laskavým dohledem Šárky Duran, nadšené znalkyně starobylého tureckého umění ebru, si vytvoříte na vodní hladině vlastní malbu, kterou přenesete na papír. Podobá se knihařským papírům používaným na předsádky a potahy knih, východní umění ebru totiž bylo inspirací pro evropské knihařství. Také vy budete moci svůj výtvor dále použít pro práci s originálními nástroji, které v minulém století používal umělecký knihař Jenda Rajman, v jehož dílně a domě muzeum vzniklo. Lze přicházet průběžně od 10 do 15 hod., vytvoření obrázku technikou ebru stojí 200 Kč, další navazující tvoření je v ceně. Vaše práce bude trvat tak hodinu. Počítejte ale s delším časem na sledování ukázek umění ebru a pokud máte zájem o prohlídku muzea. Vhodné i pro děti za doprovodu dospělého. Prosíme o přihlášení zájemců předem na kontakty muzea.

4.8.2017 srdečně zveme na zahájení výstavy studentských uměleckých knižních vazeb vzešlých ze soutěže "Mezi vazy"

Soutěž „Mezi vazy“ vyhlašuje Ateliér restaurování a konzervace papíru, knižní vazby a dokumentů Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Letos proběhl již 3. ročník. Zúčastnit se mohli všichni studenti oborů restaurování papíru, uměleckořemeslných děl z papíru a knihy. Na rozdíl od restaurování, kdy musí respektovat historickou a materiálovou integritu jim svěřeného díla, mají při soutěži možnost uplatnit svůj výtvarný cit a zpracovat knižní vazbu volně podle svých představ. Pro tento ročník byla vybrána kniha malíře Michala Singera a básníka J. H. Krchovského. Výstava všech soutěžních vazeb proběhla nejprve v Litomyšli na Fakultě restaurování UP, při její vernisáži koncem května 2017 se konalo vyhlášení vítězů.
Nyní je výstava přesunuta do Muzea klasického knihařství v Rožďalovicích. Vystaveny jsou zároveň i vítězné práce z ročníků minulých. Vernisáž výstavy se koná 4. srpna 2017 od 16 hodin za účasti organizátorů a porotců soutěže a s hudebním doprovodem Evy Kubálkové.

15.7.2017 proběhla tvořivá dílna "Vážeme knížku do škrobových papírů"

A moc se podařila, přišel se na ni podívat i reportér z nymburského deníku, takže spoustu fotek najdete zde. Máte-li zájem o podobný workshop, kdy se váže jen malý sešitek, pokud vás bude 4-8 lidí, rádi se domluvíme na termínu.

15.7.2017 – Zveme zájemce na tvořivou dílnu "Vážeme knížku do škrobových papírů"

Přijďte k nám na tvořivou dílnu, při níž si vyrobíte škrobové papíry, podobně jako dávní knihaři. Potom si svážete malý zápisník, který si tím svým vlastnoručně malovaným papírem potáhnete.
Doba trvání cca 3,5 hodiny, cena pro jednoho účastníka 250 Kč. Vhodné i pro děti od 10 let, do 15 let v doprovodu dospělého. Prosíme o přihlášení zájemců předem na kontakty muzea. Skupiny 4-8 lidí si mohou i jiný vhodný termín dohodnout individuálně.

9.6.2017 – Vernisáž výstavy "Slabikáře z celého světa - ze sbírky prof. Josefa Kubálka"

Vernisáž zahájila úvodním slovem paní Ludmila Kubálková, starostka Dymokur, ke kterým dnes Svídnice patří, aby objasnila význam jejich slavného rodáka. Učitel všenorské školy, pan Vladislav Veselý, přidal několik zábavných historek charakterizujících pana profesora. Kubálkova sbírka je pravděpodobně největší na světě, čítá celkem přes 2000 kusů a nyní je uložena v Památníku národního písemnictví, který ji zapůjčil a je partnerem výstavy. Náš dík za podporu výstavy patří též obci Dymokury a městu Rožďalovice. Přítomni proto byli pan starosta Rožďalovic Petr Kapal, pracovníci Památníku Alena Petruželková a Jan Kašpar, pan senátor a místostarosta Dymokur Tomáš Czernin a další hosté včetně radního Středočeského kraje Ivo Šance. Vernisáž vyvrcholila vystoupením spolku Budil na terase muzea. „Živé obrazy Svídnice“ jsou zpracovány do divadelního představení podle svídnické kroniky a Kubálkových pamětí. Spolek pod vedením Hanky Strejčkové a Venduly Burger sklidil zasloužené ovace.
Vernisáž slabikáře Vernisáž slabikáře Vernisáž slabikáře

9.6.2017 – Srdečně zveme na vernisáž výstavy "Slabikáře z celého světa - ze sbírky prof. Josefa Kubálka".

Vernisáž začíná v pátek 9.6.2017 v 16 hodin v Muzeu klasického knihařství a doprovodí ji spolek Budil svým pozoruhodným vystoupením, nazvaným "Živé obrazy Svídnice". Promítneme si také krátký dokumentární film o profesoru J.Kubálkovi, natočený Občanským sdružením Všenory v rámci projektu Živá paměť místa.
Profesor Josef Kubálek se narodil v roce 1876 v blízké Svídnici, byl výborným učitelem, vědeckým a pedagogickým pracovníkem, autorem pedagogických publikací a knih pro děti. Věnoval se především nejmenším žákům. Za svůj život nasbíral přes 2000 slabikářů z českých i z cizích zemí. Žil v Praze, ke konci života pak ve středočeských Všenorech, kde v roce 1968 zemřel. Jeho sbírka slabikářů je nyní umístěna v Památníku národního písemnictví, kterému také děkujeme za zapůjčení výběru z nejzajímavějších exemplářů.
Uvidíte, z jakých slabikářů se učily děti v 18.století, jaké používaly děti v Japonsku, Austrálii nebo Kambodže, nebo třeba i slabikář pro slepce. A ti starší si připomenou, jaké učebnice je přivítaly v první třídě.

25.5.2017 – Výstava Muzea klasického knihařství v Biskupské knihovně v Hradci Králové se prodlužuje do 30.6.2017. Přijďte se podívat.

20.4.2017 – Vernisáž výstavy Muzea klasického knihařství v Biskupské knihovně v Hradci Králové

Nabízeme fotografie z vernisáže. Na ní Biskupská knihovna předvedla také naši práci na opravě jejích knih. Podobně vylepšíme i vaše knihy (nebo ještě víc).
Výstava Biskupská knihovna Knihy opravené u nás Výstava Biskupská knihovna

Od 20.4. do 25.5. 2017 – Výstava Muzea klasického knihařství v Biskupské knihovně v Hradci Králové

Naše muzeum dostalo možnost prezentovat se v krajském městě - pro malou výstavu nám nabídla spolupráci a prostor Biskupská knihovna v Hradci Králové. Můžeme tak předvést v celé kráse další Rajmanovy vazby, které se doposud skrývaly u nás ve skříních. Srdečně zveme!
Více se dočtete třeba v tomto článku na Seznamu.

Od 1.3.2017 – Vernisáž výstavy „Gauguinovy dřevořezy a zakladatelé Hollaru“

Fotografie ze zahájení výstavy (kliknutím spustíte animaci):
Výstava Gauguin Výstava Gauguin Výstava Gauguin

Od 1.3. do 31.5. 2017 – Výstava „Gauguinovy dřevořezy a zakladatelé Hollaru“

Srdečně zveme na vernisáž výstavy ve středu 1.března v 16 hodin, úvodní slovo hudebně doprovodí Eva Kubálková.

Dovolujeme si vás pozvat na výstavu souboru tisků z originálních dřevořezů, které na konci 19.století vytvořil světoznámý malíř a grafik Paul Gauguin. Vystavený soubor 12 listů vytiskl z původních matric významný český grafik František Kobliha. Rajmanovi jej věnoval Arthur Novák, nadšený bibliofil a redaktor sborníku Hollar.
Cesta Gauguinových dřevěných štočků z Tahiti až do Prahy je téměř detektivním příběhem, v němž má hlavní roli slovenský vědec, politik a francouzský generál Milan Rastislav Štefánik. Pořizování otisků těchto dřevorytů je pak spojené s umělci, kteří právě před 100 lety zakládali sdružení českých umělců grafiků Hollar – hlavně s T.F.Šimonem, Fr.Koblihou a dalšími. Protože většina z nich se věnovala i knižní grafice, byli Rajmanovými dobrými známými nebo přáteli.
Výstava je uspořádána ke 100. výročí založení sdružení Hollar, zároveň si připomínáme i další výročí umělců a bibliofilů, kteří v tomto sdružení působili při jeho začátku:
Tavik František Šimon (1877–1942) – 140 let od jeho narození,
František Kobliha (1877-1962) – 140 let od jeho narození,
Arthur Novák (1876-1957) – 60 let od jeho úmrtí,
Arno Nauman (1887–1959) – 130 let od jeho narození.
Více podrobností o historii těchto dřevořezů a tisků z nich naleznete na krásně zpracovaných stránkách, které jsou věnovány T.F. Šimonovi:
www.tfsimon.com - převážně v angličtině.
Srdečně zveme též na doprovodný program výstavy - tvořivé dílny. Budeme zkoušet grafiku - tisk z papírové koláže na papíry, kterými si pak účastníci potáhnou desky vlastnoručně svázaného zápisníčku. Termíny: 18.3.2017 od 10:00 a 13.5.2017 od 10:00.
Zároveň je stále otevřena celá expozice Muzea klasického knihařství a knihařské dílny.
Gauguin-žena pod stromem Paul Gauguin: Žena pod stromem

Od 19.2. do 20.4. 2017 – Vazby Jendy Rajmana na výstavě „S PATCHWORKOVÝM A EBRU SRDCEM NAD VODNÍ HLADINOU“ - Dobrovická muzea

Malování na vodní hladině, z níž se pak obraz přenáší na papír či látku, se pořádá v Dobrovických muzeích díky paní Šárce Duran již poněkolikáté. Stará turecká technika barvení papíru se dostala už kdysi dávno i do Evropy a podobné techniky tu byly používány na barvení knižních předsádek nebo potahů knih. Naše muzeum je proto na této výstavě také zastoupené - pro připomínku a inspiraci dnešních tvůrců ukazujeme, jak barvil papíry na začátku minulého století umělecký knihař Jenda Rajman a jaké krásné knižní vazby z nich pak vytvořil. Zveme k návštěvě!
S PATCHWORKOVÝM A EBRU SRDCEM NAD VODNÍ HLADINOU Vernisáž Vernisáž


Naše muzeum ve sdělovacích prostředcích

V průběhu let se naše muzeum objevilo v různých rozhlasových i televizních pořadech. Naštivte naši stránku Zajímavosti-média, kde si je můžete pustit, jsou stále aktuální a zajímavé.


Archív zpráv = Staršinky
[CNW:Counter]