Česky | English | Deutsch
Logo MKK
Vstava Kniha jako blahopn
drkov poukaz knin vazba

Z roku 2016

Vánoční prázdniny 2016 - tvořivé dílny

Jde to s většími dětmi, ale i s prcky - byli moc hodní a nechali rodiče, aby se realizovali.
Vánoční workshop Vánoční workshop Vánoční workshop

Z výstavy "Knihy vázané pro vánoční čas"

Výstava patří k zimní náladě a trvá ještě do konce ledna. Srdečně zveme!
zimní výstava

listopad 2016 až leden 2017 - Výstava "Knihy vázané pro vánoční čas"

Blíží se dlouhé studené noci, ale také potěšení z tepla u kamen a světel vánočních stromků. K dlouhým adventním, vánočním i zimním večerům kniha neodmyslitelně patří, ať už v ní jsou pohádky, románové příběhy, básně, obrázky, modlitby nebo třeba kuchařské recepty. A je-li ta kniha ještě krásně svázaná, pak potěší oko i duši. Takovéto potěšení vás čeká na nové výstavě, pro niž byly vybrány vazby, které svým grafickým a řemeslným zpracováním navazují na obsah knihy. A ten zase souvisí s adventem, Vánoci nebo zimní tematikou.
Výstava potrvá od 20.listopadu 2016 do 31.ledna 2017. V zimním období je muzeum otevřené ve všední dny, což souvisí s provozem knihařské dílny. Na kontaktech muzea je ale možné domluvit i jinou návštěvní dobu.
Pro zájemce také muzeum pořádá tvořivé dílny – jednoduchou vazbu knih – svázání a ozdobení zápisníčku. Informace na kontaktech muzea, kde si skupiny 4-8 lidí mohou vhodný termín dohodnout individuálně.
Jednotlivcům nabízíme též delší a složitější workshop na 6 hodin, lze jej zakoupit i formou dárkového poukazu.

21.11.-27.11.2016 5th WORLD EBRU DAY - Lucerna Galerie, Praha

Protože technika, kterou Jenda Rajman i další knihaři barvili papíry na potahy knižních desek nebo na předsádky, má hodně společného s uměním ebru - malováním na vodní hladině, dostalo se nám té cti vystavovat některé zdejší knihařské práce na Světovém dni Ebru v pražské Lucerně. Charitativní výstavy se účastnili umělci z celého světa a návštěvníci si mohli sami vyzkoušet tuto nevšední tvorbu.
Rajmanovy knižní vazby na Ebru Day Muzeum knihařství na Ebru Day Muzeum knihařství na Ebru Day

2.11.2016 Ohlédnutí za výstavou "CODEX GIGAS - Ďáblova bible"

Výstava končí, příští týden se "Kniha knih" vrací ke svému tvůrci, panu Foglovi do Žamberka. V říjnu se na ni k nám přišlo podívat asi 320 lidí.
CODEX GIGAS

15.10.2016 jsme pořádali tvořivou dílnu "Výzdoba knihařskými tlačítky"

Účastníci zjistili, že to není vůbec práce jednoduchá, vždyť zdobení je vrcholem knihařského řemesla. I když si domů nesli spíš jen jednoduché pokusy, než nádherné výtvory, stejně se jim líbilo, že si mohli něco takového vyzkoušet.
tvořivá dílna s knihařskými tlačítky

5.10.2016 jsme hostovali na Knižním veletrhu, pořádaném Univerzitní knihovnou Univerzity Hradec Králové

Pro návštěvníky veletrhu jsme pořádali workshop "Navrhněte si výzdobu desek své knihy". Žáci školou povinní i dospělí si zkusili práci s knihařskými tlačítky, otisky si vyzkoušeli nejen na papír, ale též horkým tlačítkem na přírodní kůži. Vystavili jsme také malou ukázku uměleckých vazeb Jendy Rajmana.
tvořivá dílna na knižním veletrhu tvořivá dílna knihařská tlačítka tvořivá dílna slepotisk

23.9.2016 Vernisáž výstavy "CODEX GIGAS - Ďáblova bible"

Zahájili jsme výstavu největšího zachovalého evropského rukopisu - tedy přesně zhotovené makety tohoto díla. Její tvůrce - umělecký knihař Jiří Fogl při vernisáži velmi ocenil jak vhodnost prostoru, v němž je kniha umístěna, tak zájem návštěvníků - při besedě o vzniku bible a výrobě této kopie. Vše podrobně ukázal a vysvětlil.
Znovu připomínáme, že vzhledem k této výstavě bude muzeum i v říjnu otevřené o víkendech a svátcích!!!
Fotky z vernisáže zde: výstava CODEX GIGAS

Chystáme výstavu "CODEX GIGAS - Ďáblova bible"

Jedná se o unikátní knižní dílo, zhotovené uměleckým knihařem Jiřím Foglem podle originálu uloženého ve Švédsku, výstavu doplňuje film o jeho výrobě. Vernisáž výstavy se koná v pátek 23.9.2016 v 16 hodin.
Vzhledem k této výstavě bude muzeum i v říjnu otevřené o víkendech a svátcích!!!

20.8.2016 Tvořivá dílna "Dekorování papíru pro vlastní vazbu knížky - mramorování papíru"

Tentokrát jsme papíry barvili barevnými tušemi, jako medium jsme použili pěnu. Dál už byl postup podobný jako při předchozí dílně. Zde je pár fotografií.

23.7.2016 se konala tvořivá dílna "Dekorování papíru pro vlastní vazbu knížky"

Tématem byly škrobové papíry, využití přírodních materiálů. Pšeničný škrob se používá v knihařství jako lepidlo. Lze jej ale též využít jako medium, v němž se rozpustí barva, kterou se pak barví papír, potřebný pro předsádku nebo potah knihy. Umožňuje různé prolínání a zapouštění barev, čímž vznikají zajímavé obrazce. To si účastníci zkusili, potom si sešili jednu složku malé knížečky a nasadili na ni desky, které potáhli svým nejhezčím papírem. V průběhu práce se seznámili se střiháním papíru na knihařských nůžkách a ořezáváním knížky v historické řezačce. Potěšilo nás jejich poděkování za příjemně strávený čas.
Příští tvořivou dílnu pořádá muzeum v sobotu 20. srpna 2016 od 10 hodin. Předem je potřeba se přihlásit, skupiny 4 až 8 lidí si též mohou dohodnout jiný vlastní termín. Přikládáme fotografie.

15.7.-15.9.2016 Výstava "Zdobené knihařské papíry z první poloviny minulého století"

Srdečně zveme na výstavu zajímavě dekorovaných papírů, které ve své době používal umělecký knihař Jenda Rajman ve své dílně. Připravili jsme ukázky papírů, které si sám vyráběl, většinou techikou mramorování na vodě. Výstavu doplňují i dekory papírů z dílen jiných knihařů, nebo zajímavé průmyslově vyráběné vzory. Uvidíte též jejich použití přímo na knižních vazbách.

Vernisáž výstavy se koná v pátek 15.7. 2016 v 17 hodin, při ní si návštěvníci budou moci vyzkoušet jednoduchou techniku dekorování a mramorování papíru.
Zveme též na doprovodný program - viz plakát vlevo, po rozkliknutí dostatečně veliký.

vazba do zdobeného papíru

11.6.2016 proběhla naše druhá tvořivá dílna "Začínáme vázat knížku"

Stejně jako poprvé, i toto byl velmi příjemně strávený den. Podívejte se na fotografie.
Protože ohlasy jsou veskrze kladné, rádi zopakujeme, pokud se ozve skupina (to je alespoň dva zájemci), tak si může s námi domluvit vlastní vhodný termín.
Foto Michal Ludvík tvořivá dílna vazba knížky

29.5.2016 se konal první běh naší tvořivé dílny "Začínáme vázat knížku"

A její průběh nás nadchnul - velkým zájmem zúčastněných, jejich šikovností a výsledky. Jsme moc rádi, že se jim to líbilo. Zde je prezentace fotografií z workshopu.
Další běh se koná 11.6.2016, ještě jsou volná místa. Podrobnější informace naleznete při rozkliknutí plakátu vlevo. Těšíme se na další účastníky.

tvořivá dílna

květen 2016 - Zveme širokou veřejnost na tvořivou dílnu "Začínáme vázat knížku"

Účastníci si vyrobí zápisník tak, že se naučí sešít složku, přilepit k ní desky, potáhnout je a ozdobit motivem. Na jednoduchém příkladu si tak sami prakticky vyzkouší ruční vazbu knihy a zároveň se díky průvodnímu výkladu seznámí se složitějšími technikami, které si pak budou moci vyzkoušet v navazujících workshopech.
Doba trvání workshopu cca 2 hodiny, cena pro jednoho účastníka 150 Kč zahrnuje materiál, půjčení pomůcek, lektora. Akce se bude konat při minimálním počtu přihlášených účastníků 2, maximální počet účastníků 10. Vhodné i pro děti od 10 let, do 15 let v doprovodu dospělého.
Termíny konání tvořivých dílen:
neděle 29.5.2016 v 10:00 a v 13:00 hod.
sobota 11.6.2016 v 10:00 a v 13:00 hod.
Prosíme o přihlášení zájemců alespoň 1 týden předem na telefon 603226632 nebo 604241049
nebo email dilna@rajman.cz, případně písemně na adresu muzea: Muzeum klasického knihařství, Husova 24, 289 34 Rožďalovice

duben 2016 - Výstava "Jak kreslili naši dědečkové"

Srdečně vás zveme na neobvyklou výstavu, která je u nás instalována od začátku dubna. Podnětem k ní byl nález na půdě zdejšího domu. Rodina Rajmanova si schovala pěkně provedené školní práce svých třech synů. Na začátku 20.století je kreslili bratři Rajmanovi, bylo jim tou dobou kolem 12 let a vzdělávali se v Rožďalovicích v tzv. Průmyslové škole pokračovací. Učili se kreslit, rýsovat i psát úřední listiny, jejich úkoly nebyly vůbec jednoduché. Dnešního člověka zaujmou složitostí tématu, krásou i pečlivým provedením.

11.3.2016 - Povolání knihař - vysílání ČRo Dvojka

V pátek 11.3.2016 v 16:30 zazněl v přímém přenosu na stanici Českého rozhlasu Dvojka v pořadu Jak to vidíte rozhovor na téma Povolání: knihař - hostem byl Ing. Pavel Hančar, který zde hovořil o našem muzeu a vývoji knihařského řemesla.
Rozhovor si můžete spustit a poslechnout na tomto našem webu na záložce "ZAJÍMAVOSTI - média" nebo jej vyhledat v archívu na webu Českého rozhlasu.

14.2.2016 - Naše muzeum v pořadu ČT Toulavá kamera

Toulavá kamera 14.2.2016 Naše muzeum se objevilo v pořadu ČT Toulavá kamera dne 14.2.2016. Podívejte se na reportáž na webu České televize.Z roku 2015

Prosinec 2015 - Zahájen prodej turistických nálepek a turistických vizitek

turistická nálepka turistická vizitka

1.prosinec 2015 - Prodloužení výstavy fotografií z 1. světové války

Pro velký zájem se výstava fotografií pořízených Jendou Rajmanem v 1.světové válce "Sočská fronta 1915-1917" prodlužuje do 31.ledna 2016.

28.října 2015 - Město Rožďalovice ocenilo významné osobnosti

Mezi devíti oceněnými osobnostmi byla i Blanka Hančarová, dcera Jendy Rajmana, za celoživotní přínos v oblasti zachování knihařského řemesla v Rožďalovicích, podrobněji na webu města.

otevření muzea střihání pásky
Photo: www.rozdalovice.eu


21.září 2015 - Naše muzeum ve vysílání ČRo

Zanedlouho po otevření muzea jsme se také ocitli v Českém rozhlase.

19. září 2015 - Otevření Muzea klasického knihařství v Rožďalovicích

Slavnostním otevřením Muzea klasického knihařství v Rožďalovicích bylo završeno úsilí o zajištění důstojných prostor pro jeho expozici. Návštěvníci tak mají ojedinělou možnost prohlídky nejen knihařských strojů a nástrojů, ale i krásných vazeb uměleckého knihaře Jendy Rajmana a výtvarných děl umělců, pro které pracoval. Oprava historického domu na hlavní rožďalovické ulici, ve kterém Jenda Rajman prožil většinu svého života, je spolufinancována Regionálním operačním programem Střední Čechy do výše téměř 5 mil. Kč. Partnery projektu „Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích“ jsou Město Rožďalovice, Zlatý pruh Polabí, o.p.s. a Labská stezka o.s. a Klub českých turistů Středočeská oblast.

Za Nadační fond Jendy Rajmana jako nositele projektu uvítal přítomné Ing. Pavel Hančar, který připomenul některé komplikace při rekonstrukci památkově chráněné budovy, z nichž nejzajímavější byl objev původní výmalby místností z 30. let minulého století ve stylu art-deco. Vzácní hosté – Ing. Tomáš Oliva, první náměstek ředitele ÚRR SČ a místostarosta města Jaroslav Taraba – krátce poděkovali realizátorům a popřáli muzeu úspěch při udržitelnosti projektu, a pak již mohli přestřihnout pásku u vstupu do expozice. Prohlídce ještě předcházela krátká hudební a obrazová připomínka dvou z mnoha uměleckých přátel Jendy Rajmana – malíře Karla Vika a dramatika Jaroslava Kvapila, autora libreta k opeře Rusalka.

Kromě stálé expozice byla otevřena i výstava věnovaná 100. výročí otevření italské fronty první světové války SOČSKÁ FRONTA 1915 – 1917. Je sestavena z fotografií pořízených přímo Jendou Rajmanem v době, kdy sloužil ve vojenském lazaretu na této bojové linii. Prohlídková trasa zahrnuje též samotnou knihařskou dílnu, která prošla první rekonstrukcí již před 10 lety. Nyní díky finanční podpoře z Programu rozvoje venkova Státního zemědělského intervenčního fondu mohly být vyměněny nevhodné střešní izolace a topení a pořízeno vybavení pro promítání snímků o knihařství. Muzeum zve své návštěvníky po celý rok nejen na stálou expozici, ale i na další plánované výstavy a workshopy.

otevření muzea střihání pásky

A zde si spustíte animaci fotografií z vernisáže.

Otevíráme - září 2015

Přijměte naše srdečné pozvání na slavnostní otevření muzea 19.9.2015 v 10 hodin.

Příprava expozic

srpen 2015

Během letních měsíců chystáme novou expozici jak v rekonstruované jednopatrové budově, tak v přízemní dílně a přilehlých prostorách. Vzhledem k rozsáhlému množství uchovaného materiálu je příprava exponátů časově náročná a otevření muzea se mírně pozdrželo. O jeho otevření budeme na těchto stránkách v předstihu informovat.

Dokončení rekonstrukce budovy

červen 2015

Dne 31.5.2015 byla ukončena fyzická realizace projektu "Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích" financovaného z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Čechy. V rámci realizace projektu byla provedena rekonstrukce jednopatrové historické budovy pro účely muzea a nakoupeno potřebné základní vybavení.
Ukončení projektu znamená začátek existence rozšířeného muzea, věnovaného nádhernému řemeslu a zároveň umění, které vždy souviselo se vzdělaností lidstva.
Nyní připravujeme interiéry pro expozici.


současný stav nová fasáda nalezené malby art-deco

Z roku 2014

Partneři projektu „Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích“ financovaného z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Čechy:

Město Rožďalovice, Zlatý pruh Polabí, o.p.s., Labská stezka o.s.,
Klub českých turistů Středočeská oblast.


září 2014 - článek uveřejněný v regionálním tisku:

Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích rozšiřuje své prostory

Nadační fond Jendy Rajmana oznamuje zahájení fyzické realizace projektu „Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích“. Na tento projekt bude poskytnuta dotace z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Čechy až do výše 4 976 tis.Kč.
Cílem projektu je rekonstrukce historické budovy na hlavní ulici města pro muzeum klasické knižní vazby. V domě žil a pracoval místní rodák - význačný umělecký knihař Jenda Rajman (1892-1965). Po Mistru knihaři zbyl rozsáhlý odkaz, především původní vybavení knihařské dílny a krásné umělecké knižní vazby. Rodina uchovává také dary jeho uměleckých přátel. Jedná se o obrázky, grafiky, nebo kresby do knihy hostů, které vytvořili například Max Švabinský, Cyril Bouda, Pavel Šimon, Karel Kinský. Nadační fond Jendy Rajmana byl zřízen za účelem zachování této sbírky a její zpřístupnění veřejnosti.
V uplynulých deseti letech se již podařilo zprovoznit objekt samotné knihařské dílny a zřídit v něm malou expozici. Navazující obytný dům zůstal v podobě z 30. let 20. století včetně části vnitřního vybavení, ale velmi zchátral. Nyní bude opraven, přičemž je snaha využít co nejvíc původních prvků včetně některých zařizovacích předmětů. V budově bude zřízena větší expozice, věnovaná knihařství a době Jendy Rajmana. Zajímavou kapitolou z jeho života je totiž i období 1. světové války, kdy působil jako úředník lazaretu na italské frontě. Fotografie, které tam pořídil, jsou nyní zveřejněny v expozicích pořádaných ke stému výročí začátku této kruté dějinné události. V současnosti pořádají jejich výstavu Městské muzeum Hořice, Společenský dům Neratovice a Česká centra v zahraničí. Vzhledem k rekonstrukčním pracím je současná malá expozice uzavřena. Na své návštěvníky se muzeum těší zase na jaře příštího roku - již v nových prostorách.


Jenda Rajman na výstavě pořádané Českými centry

červenec 2014

Ke 100. výročí začátku první světové války pořádají výstavu "Fotografové války" také Česká centra. Ve výběru 30 fotografií jsou i snímky Jendy Rajmana. Výstava již byla instalována v Berlíně a Mnichově, z Prahy poputuje do Londýna, Milána a Varšavy. V Praze v Českém centru v Rytířské ulici bude od 16.7. do 8.8.2014.
Podívejte se na informace o výstavě na stránkách Českého centra a na reportáž o vernisáži výstavy na ČT24 (Studio 6 ze 16.7.2014 od 8:50 hod., 30:50 min. pořadu).

29.7.2014 - Jenda Rajman v rozhlase - rozhovor s kurátorem výstavy, fotografem Jaroslavem Kučerou - přečtěte si článek a přehrajte příspěvek na webu Radiožurnálu.

Zahájení výstavy "Válečné fotografie Jendy Rajmana - život na italské frontě v letech 1914 - 1918" v Hořicích

duben 2014

Vernisáž proběhla ve čtvrtek 24.4.2014. Výstavu uvedlo poutavé vyprávění Prof. Karla Martinka o vzniku a dějinných souvislostech první světové války. Ing. Pavel Hančar přiblížil přítomným život svého dědečka, autora fotografií, a jeho práci ve válečné polní nemocnici. O dojemné zakončení se pak postaral Ivan Doležal, když kromě krásně zazpívaných písní přečetl i dopis na rozloučenou svého dědy, který byl v 1.světové válce zabit.
Zde naleznete animaci fotografií z vernisáže (foto Bára Fišerová).
Přečtěte si také článek na webu Zprávy z Českého ráje.


Výstava ke 100. výročí začátku první světové války

duben 2014
Městské muzeum Hořice a Nadační fond Jendy Rajmana srdečně zvou na výstavu unikátní kolekce válečných fotografií Jendy Rajmana, které zobrazují život polní nemocnice na italské frontě v letech 1914-1918. Slavnostní zahájení ve čtvrtek 24.4.2014 v 17 hodin. Výstava v malé síni Městského muzea Hořice potrvá do 28.9.2014.

Čtení pomáhá pomohlo

březen 2014 - Pokud se podíváte na stránky projektu Čtení pomáhá, najdete nás už v ukončených charitách. 5.února nám dětští čtenáři zajistili 100% částky, kterou jsme potřebovali na zpracování stavebních projektů. Děkujeme všem pomocníkům!!!
A samozřejmě děkujeme i všem realizátorům projektu Čtení pomáhá.
Slíbili jsme, že školní třída, která pro nás nakliká nejvíc pomoci, získá v našem muzeu prohlídku zdarma. Podívejte se na tiskové zprávy, tam se píše, jak to dopadlo -
do internetových novin Regiony24.cz
nebo na článek v Jičínském deníku ze 27.3.2014, tam je víc fotek.

Hugova návštěva

15.3.2014 - Byl u nás moc zvláštní návštěvník. Měří jen 127 cm, je plyšový a jmenuje se Hugo. I když je to medvěd, moc ho zajímají řemesla, třeba to, jak se dělají knížky. Strávil s naší babičkou nejmíň 4 hodiny, na všecko se vyptával, u všeho se vyfotil. A pro děti nebo i pro dospěláky, co se z nějakého důvodu nemohou do naší dílny a muzea sami podívat, všecko vystavil na svých webových stránkách. Kromě webu najdete reportáž o jeho návštěvě i na Facebooku nebo na Google+.

Čtení pomáhá nám pomohlo do televize

leden 2014 - Objevili jsme se opět v televizi! A to v pořadu ČT24 Události v regionech (Brno) dne 19.1.2014 v 18:00, pro sledování klikněte zde, reportáž o nás začíná až za polovinou pořadu (asi v minutě 16:50). Na stránce Zajímavosti - média najdete i další odkazy na reportáže, které u nás byly natočeny.

Do konce roku 2013

Čtení pomáhá

listopad 2013 - Jsme moc rádi, že nás přijal pod svá křídla projekt "Čtení pomáhá". Spojuje potěšení ze čtení knih s možností pomoci druhým. Těší nás, že je tolik lidí, kteří si knížek váží, mají je rádi a pomáhají nám je uchovat. Děkujeme všem za podporu.

Čtení pomáhá

Ubytování v apartmánu končí

listopad 2013 - Bohužel definitivně končíme s provozováním ubytování v apartmánu. Potenciálním zájemcům se velmi omlouváme a budeme vám vděční, pokud nám dáte na vědomí, na kterých webech je ještě potřeba informaci o provozování apartmánu zrušit. Potřebujeme se nyní soustředit jen na zajištění oprav zbývající části nemovitostí pro účely muzea a na shánění peněžních prostředků, které by nám to umožnily.

Josef Horák: Rožďalovice na přelomu století

kniha Horák květen 2013 - Město Rožďalovice vydalo prostřednictvím našeho nakladatelství kroniku Josefa Horáka "Rožďalovice na přelomu století". Rožďalovický rodák Josef Horák (1883 – 1968) působil jako učitel v Podkrkonoší, byl zakladatelem Pěveckého sdružení učitelů krkonošských, zároveň také sběratelem lidových koled, osvětovým pracovníkem a spisovatelem. Jeho vzpomínkový sborník zůstával až donedávna jen v rukopise, díky iniciativě Mgr. Viktora Dobreva a dalších se mu konečně dostalo tištěného vydání. Kniha je k dostání na Městském úřadě buď v brožovaném vydání nebo v pevných deskách zdobená rytinou, ručně vázaná v naší dílně.


Nová kniha: Pilot František Mlejnecký

Jiří Pour: Pilot František Mlejnecký

Zakupte si naši knihu o letci RAF a rožďalovickém rodákovi Františku Mlejneckém

Vzpomínky na osvobození

Rajmanova dílna vydala knížku vzpomínek J.Rajmana na osvobození Rožďalovic v  roce 1945.

logo ROP SC
Podporují nás:

Z roku 2016

Vánoční prázdniny 2016 - tvořivé dílny

Jde to s většími dětmi, ale i s prcky - byli moc hodní a nechali rodiče, aby se realizovali.
Vánoční workshop Vánoční workshop Vánoční workshop

Z výstavy "Knihy vázané pro vánoční čas"

Výstava patří k zimní náladě a trvá ještě do konce ledna. Srdečně zveme!
zimní výstava

listopad 2016 až leden 2017 - Výstava "Knihy vázané pro vánoční čas"

Blíží se dlouhé studené noci, ale také potěšení z tepla u kamen a světel vánočních stromků. K dlouhým adventním, vánočním i zimním večerům kniha neodmyslitelně patří, ať už v ní jsou pohádky, románové příběhy, básně, obrázky, modlitby nebo třeba kuchařské recepty. A je-li ta kniha ještě krásně svázaná, pak potěší oko i duši. Takovéto potěšení vás čeká na nové výstavě, pro niž byly vybrány vazby, které svým grafickým a řemeslným zpracováním navazují na obsah knihy. A ten zase souvisí s adventem, Vánoci nebo zimní tematikou.
Výstava potrvá od 20.listopadu 2016 do 31.ledna 2017. V zimním období je muzeum otevřené ve všední dny, což souvisí s provozem knihařské dílny. Na kontaktech muzea je ale možné domluvit i jinou návštěvní dobu.
Pro zájemce také muzeum pořádá tvořivé dílny – jednoduchou vazbu knih – svázání a ozdobení zápisníčku. Informace na kontaktech muzea, kde si skupiny 4-8 lidí mohou vhodný termín dohodnout individuálně.
Jednotlivcům nabízíme též delší a složitější workshop na 6 hodin, lze jej zakoupit i formou dárkového poukazu.

21.11.-27.11.2016 5th WORLD EBRU DAY - Lucerna Galerie, Praha

Protože technika, kterou Jenda Rajman i další knihaři barvili papíry na potahy knižních desek nebo na předsádky, má hodně společného s uměním ebru - malováním na vodní hladině, dostalo se nám té cti vystavovat některé zdejší knihařské práce na Světovém dni Ebru v pražské Lucerně. Charitativní výstavy se účastnili umělci z celého světa a návštěvníci si mohli sami vyzkoušet tuto nevšední tvorbu.
Rajmanovy knižní vazby na Ebru Day Muzeum knihařství na Ebru Day Muzeum knihařství na Ebru Day

2.11.2016 Ohlédnutí za výstavou "CODEX GIGAS - Ďáblova bible"

Výstava končí, příští týden se "Kniha knih" vrací ke svému tvůrci, panu Foglovi do Žamberka. V říjnu se na ni k nám přišlo podívat asi 320 lidí.
CODEX GIGAS

15.10.2016 jsme pořádali tvořivou dílnu "Výzdoba knihařskými tlačítky"

Účastníci zjistili, že to není vůbec práce jednoduchá, vždyť zdobení je vrcholem knihařského řemesla. I když si domů nesli spíš jen jednoduché pokusy, než nádherné výtvory, stejně se jim líbilo, že si mohli něco takového vyzkoušet.
tvořivá dílna s knihařskými tlačítky

5.10.2016 jsme hostovali na Knižním veletrhu, pořádaném Univerzitní knihovnou Univerzity Hradec Králové

Pro návštěvníky veletrhu jsme pořádali workshop "Navrhněte si výzdobu desek své knihy". Žáci školou povinní i dospělí si zkusili práci s knihařskými tlačítky, otisky si vyzkoušeli nejen na papír, ale též horkým tlačítkem na přírodní kůži. Vystavili jsme také malou ukázku uměleckých vazeb Jendy Rajmana.
tvořivá dílna na knižním veletrhu tvořivá dílna knihařská tlačítka tvořivá dílna slepotisk

23.9.2016 Vernisáž výstavy "CODEX GIGAS - Ďáblova bible"

Zahájili jsme výstavu největšího zachovalého evropského rukopisu - tedy přesně zhotovené makety tohoto díla. Její tvůrce - umělecký knihař Jiří Fogl při vernisáži velmi ocenil jak vhodnost prostoru, v němž je kniha umístěna, tak zájem návštěvníků - při besedě o vzniku bible a výrobě této kopie. Vše podrobně ukázal a vysvětlil.
Znovu připomínáme, že vzhledem k této výstavě bude muzeum i v říjnu otevřené o víkendech a svátcích!!!
Fotky z vernisáže zde: výstava CODEX GIGAS

Chystáme výstavu "CODEX GIGAS - Ďáblova bible"

Jedná se o unikátní knižní dílo, zhotovené uměleckým knihařem Jiřím Foglem podle originálu uloženého ve Švédsku, výstavu doplňuje film o jeho výrobě. Vernisáž výstavy se koná v pátek 23.9.2016 v 16 hodin.
Vzhledem k této výstavě bude muzeum i v říjnu otevřené o víkendech a svátcích!!!

20.8.2016 Tvořivá dílna "Dekorování papíru pro vlastní vazbu knížky - mramorování papíru"

Tentokrát jsme papíry barvili barevnými tušemi, jako medium jsme použili pěnu. Dál už byl postup podobný jako při předchozí dílně. Zde je pár fotografií.

23.7.2016 se konala tvořivá dílna "Dekorování papíru pro vlastní vazbu knížky"

Tématem byly škrobové papíry, využití přírodních materiálů. Pšeničný škrob se používá v knihařství jako lepidlo. Lze jej ale též využít jako medium, v němž se rozpustí barva, kterou se pak barví papír, potřebný pro předsádku nebo potah knihy. Umožňuje různé prolínání a zapouštění barev, čímž vznikají zajímavé obrazce. To si účastníci zkusili, potom si sešili jednu složku malé knížečky a nasadili na ni desky, které potáhli svým nejhezčím papírem. V průběhu práce se seznámili se střiháním papíru na knihařských nůžkách a ořezáváním knížky v historické řezačce. Potěšilo nás jejich poděkování za příjemně strávený čas.
Příští tvořivou dílnu pořádá muzeum v sobotu 20. srpna 2016 od 10 hodin. Předem je potřeba se přihlásit, skupiny 4 až 8 lidí si též mohou dohodnout jiný vlastní termín. Přikládáme fotografie.

15.7.-15.9.2016 Výstava "Zdobené knihařské papíry z první poloviny minulého století"

Srdečně zveme na výstavu zajímavě dekorovaných papírů, které ve své době používal umělecký knihař Jenda Rajman ve své dílně. Připravili jsme ukázky papírů, které si sám vyráběl, většinou techikou mramorování na vodě. Výstavu doplňují i dekory papírů z dílen jiných knihařů, nebo zajímavé průmyslově vyráběné vzory. Uvidíte též jejich použití přímo na knižních vazbách.

Vernisáž výstavy se koná v pátek 15.7. 2016 v 17 hodin, při ní si návštěvníci budou moci vyzkoušet jednoduchou techniku dekorování a mramorování papíru.
Zveme též na doprovodný program - viz plakát vlevo, po rozkliknutí dostatečně veliký.

vazba do zdobeného papíru

11.6.2016 proběhla naše druhá tvořivá dílna "Začínáme vázat knížku"

Stejně jako poprvé, i toto byl velmi příjemně strávený den. Podívejte se na fotografie.
Protože ohlasy jsou veskrze kladné, rádi zopakujeme, pokud se ozve skupina (to je alespoň dva zájemci), tak si může s námi domluvit vlastní vhodný termín.
Foto Michal Ludvík tvořivá dílna vazba knížky

29.5.2016 se konal první běh naší tvořivé dílny "Začínáme vázat knížku"

A její průběh nás nadchnul - velkým zájmem zúčastněných, jejich šikovností a výsledky. Jsme moc rádi, že se jim to líbilo. Zde je prezentace fotografií z workshopu.
Další běh se koná 11.6.2016, ještě jsou volná místa. Podrobnější informace naleznete při rozkliknutí plakátu vlevo. Těšíme se na další účastníky.

tvořivá dílna

květen 2016 - Zveme širokou veřejnost na tvořivou dílnu "Začínáme vázat knížku"

Účastníci si vyrobí zápisník tak, že se naučí sešít složku, přilepit k ní desky, potáhnout je a ozdobit motivem. Na jednoduchém příkladu si tak sami prakticky vyzkouší ruční vazbu knihy a zároveň se díky průvodnímu výkladu seznámí se složitějšími technikami, které si pak budou moci vyzkoušet v navazujících workshopech.
Doba trvání workshopu cca 2 hodiny, cena pro jednoho účastníka 150 Kč zahrnuje materiál, půjčení pomůcek, lektora. Akce se bude konat při minimálním počtu přihlášených účastníků 2, maximální počet účastníků 10. Vhodné i pro děti od 10 let, do 15 let v doprovodu dospělého.
Termíny konání tvořivých dílen:
neděle 29.5.2016 v 10:00 a v 13:00 hod.
sobota 11.6.2016 v 10:00 a v 13:00 hod.
Prosíme o přihlášení zájemců alespoň 1 týden předem na telefon 603226632 nebo 604241049
nebo email dilna@rajman.cz, případně písemně na adresu muzea: Muzeum klasického knihařství, Husova 24, 289 34 Rožďalovice

duben 2016 - Výstava "Jak kreslili naši dědečkové"

Srdečně vás zveme na neobvyklou výstavu, která je u nás instalována od začátku dubna. Podnětem k ní byl nález na půdě zdejšího domu. Rodina Rajmanova si schovala pěkně provedené školní práce svých třech synů. Na začátku 20.století je kreslili bratři Rajmanovi, bylo jim tou dobou kolem 12 let a vzdělávali se v Rožďalovicích v tzv. Průmyslové škole pokračovací. Učili se kreslit, rýsovat i psát úřední listiny, jejich úkoly nebyly vůbec jednoduché. Dnešního člověka zaujmou složitostí tématu, krásou i pečlivým provedením.

11.3.2016 - Povolání knihař - vysílání ČRo Dvojka

V pátek 11.3.2016 v 16:30 zazněl v přímém přenosu na stanici Českého rozhlasu Dvojka v pořadu Jak to vidíte rozhovor na téma Povolání: knihař - hostem byl Ing. Pavel Hančar, který zde hovořil o našem muzeu a vývoji knihařského řemesla.
Rozhovor si můžete spustit a poslechnout na tomto našem webu na záložce "ZAJÍMAVOSTI - média" nebo jej vyhledat v archívu na webu Českého rozhlasu.

14.2.2016 - Naše muzeum v pořadu ČT Toulavá kamera

Toulavá kamera 14.2.2016 Naše muzeum se objevilo v pořadu ČT Toulavá kamera dne 14.2.2016. Podívejte se na reportáž na webu České televize.Z roku 2015

Prosinec 2015 - Zahájen prodej turistických nálepek a turistických vizitek

turistická nálepka turistická vizitka

1.prosinec 2015 - Prodloužení výstavy fotografií z 1. světové války

Pro velký zájem se výstava fotografií pořízených Jendou Rajmanem v 1.světové válce "Sočská fronta 1915-1917" prodlužuje do 31.ledna 2016.

28.října 2015 - Město Rožďalovice ocenilo významné osobnosti

Mezi devíti oceněnými osobnostmi byla i Blanka Hančarová, dcera Jendy Rajmana, za celoživotní přínos v oblasti zachování knihařského řemesla v Rožďalovicích, podrobněji na webu města.

otevření muzea střihání pásky
Photo: www.rozdalovice.eu


21.září 2015 - Naše muzeum ve vysílání ČRo

Zanedlouho po otevření muzea jsme se také ocitli v Českém rozhlase.

19. září 2015 - Otevření Muzea klasického knihařství v Rožďalovicích

Slavnostním otevřením Muzea klasického knihařství v Rožďalovicích bylo završeno úsilí o zajištění důstojných prostor pro jeho expozici. Návštěvníci tak mají ojedinělou možnost prohlídky nejen knihařských strojů a nástrojů, ale i krásných vazeb uměleckého knihaře Jendy Rajmana a výtvarných děl umělců, pro které pracoval. Oprava historického domu na hlavní rožďalovické ulici, ve kterém Jenda Rajman prožil většinu svého života, je spolufinancována Regionálním operačním programem Střední Čechy do výše téměř 5 mil. Kč. Partnery projektu „Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích“ jsou Město Rožďalovice, Zlatý pruh Polabí, o.p.s. a Labská stezka o.s. a Klub českých turistů Středočeská oblast.

Za Nadační fond Jendy Rajmana jako nositele projektu uvítal přítomné Ing. Pavel Hančar, který připomenul některé komplikace při rekonstrukci památkově chráněné budovy, z nichž nejzajímavější byl objev původní výmalby místností z 30. let minulého století ve stylu art-deco. Vzácní hosté – Ing. Tomáš Oliva, první náměstek ředitele ÚRR SČ a místostarosta města Jaroslav Taraba – krátce poděkovali realizátorům a popřáli muzeu úspěch při udržitelnosti projektu, a pak již mohli přestřihnout pásku u vstupu do expozice. Prohlídce ještě předcházela krátká hudební a obrazová připomínka dvou z mnoha uměleckých přátel Jendy Rajmana – malíře Karla Vika a dramatika Jaroslava Kvapila, autora libreta k opeře Rusalka.

Kromě stálé expozice byla otevřena i výstava věnovaná 100. výročí otevření italské fronty první světové války SOČSKÁ FRONTA 1915 – 1917. Je sestavena z fotografií pořízených přímo Jendou Rajmanem v době, kdy sloužil ve vojenském lazaretu na této bojové linii. Prohlídková trasa zahrnuje též samotnou knihařskou dílnu, která prošla první rekonstrukcí již před 10 lety. Nyní díky finanční podpoře z Programu rozvoje venkova Státního zemědělského intervenčního fondu mohly být vyměněny nevhodné střešní izolace a topení a pořízeno vybavení pro promítání snímků o knihařství. Muzeum zve své návštěvníky po celý rok nejen na stálou expozici, ale i na další plánované výstavy a workshopy.

otevření muzea střihání pásky

A zde si spustíte animaci fotografií z vernisáže.

Otevíráme - září 2015

Přijměte naše srdečné pozvání na slavnostní otevření muzea 19.9.2015 v 10 hodin.

Příprava expozic

srpen 2015

Během letních měsíců chystáme novou expozici jak v rekonstruované jednopatrové budově, tak v přízemní dílně a přilehlých prostorách. Vzhledem k rozsáhlému množství uchovaného materiálu je příprava exponátů časově náročná a otevření muzea se mírně pozdrželo. O jeho otevření budeme na těchto stránkách v předstihu informovat.

Dokončení rekonstrukce budovy

červen 2015

Dne 31.5.2015 byla ukončena fyzická realizace projektu "Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích" financovaného z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Čechy. V rámci realizace projektu byla provedena rekonstrukce jednopatrové historické budovy pro účely muzea a nakoupeno potřebné základní vybavení.
Ukončení projektu znamená začátek existence rozšířeného muzea, věnovaného nádhernému řemeslu a zároveň umění, které vždy souviselo se vzdělaností lidstva.
Nyní připravujeme interiéry pro expozici.


současný stav nová fasáda nalezené malby art-deco

Z roku 2014

Partneři projektu „Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích“ financovaného z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Čechy:

Město Rožďalovice, Zlatý pruh Polabí, o.p.s., Labská stezka o.s.,
Klub českých turistů Středočeská oblast.


září 2014 - článek uveřejněný v regionálním tisku:

Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích rozšiřuje své prostory

Nadační fond Jendy Rajmana oznamuje zahájení fyzické realizace projektu „Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích“. Na tento projekt bude poskytnuta dotace z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Čechy až do výše 4 976 tis.Kč.
Cílem projektu je rekonstrukce historické budovy na hlavní ulici města pro muzeum klasické knižní vazby. V domě žil a pracoval místní rodák - význačný umělecký knihař Jenda Rajman (1892-1965). Po Mistru knihaři zbyl rozsáhlý odkaz, především původní vybavení knihařské dílny a krásné umělecké knižní vazby. Rodina uchovává také dary jeho uměleckých přátel. Jedná se o obrázky, grafiky, nebo kresby do knihy hostů, které vytvořili například Max Švabinský, Cyril Bouda, Pavel Šimon, Karel Kinský. Nadační fond Jendy Rajmana byl zřízen za účelem zachování této sbírky a její zpřístupnění veřejnosti.
V uplynulých deseti letech se již podařilo zprovoznit objekt samotné knihařské dílny a zřídit v něm malou expozici. Navazující obytný dům zůstal v podobě z 30. let 20. století včetně části vnitřního vybavení, ale velmi zchátral. Nyní bude opraven, přičemž je snaha využít co nejvíc původních prvků včetně některých zařizovacích předmětů. V budově bude zřízena větší expozice, věnovaná knihařství a době Jendy Rajmana. Zajímavou kapitolou z jeho života je totiž i období 1. světové války, kdy působil jako úředník lazaretu na italské frontě. Fotografie, které tam pořídil, jsou nyní zveřejněny v expozicích pořádaných ke stému výročí začátku této kruté dějinné události. V současnosti pořádají jejich výstavu Městské muzeum Hořice, Společenský dům Neratovice a Česká centra v zahraničí. Vzhledem k rekonstrukčním pracím je současná malá expozice uzavřena. Na své návštěvníky se muzeum těší zase na jaře příštího roku - již v nových prostorách.


Jenda Rajman na výstavě pořádané Českými centry

červenec 2014

Ke 100. výročí začátku první světové války pořádají výstavu "Fotografové války" také Česká centra. Ve výběru 30 fotografií jsou i snímky Jendy Rajmana. Výstava již byla instalována v Berlíně a Mnichově, z Prahy poputuje do Londýna, Milána a Varšavy. V Praze v Českém centru v Rytířské ulici bude od 16.7. do 8.8.2014.
Podívejte se na informace o výstavě na stránkách Českého centra a na reportáž o vernisáži výstavy na ČT24 (Studio 6 ze 16.7.2014 od 8:50 hod., 30:50 min. pořadu).

29.7.2014 - Jenda Rajman v rozhlase - rozhovor s kurátorem výstavy, fotografem Jaroslavem Kučerou - přečtěte si článek a přehrajte příspěvek na webu Radiožurnálu.

Zahájení výstavy "Válečné fotografie Jendy Rajmana - život na italské frontě v letech 1914 - 1918" v Hořicích

duben 2014

Vernisáž proběhla ve čtvrtek 24.4.2014. Výstavu uvedlo poutavé vyprávění Prof. Karla Martinka o vzniku a dějinných souvislostech první světové války. Ing. Pavel Hančar přiblížil přítomným život svého dědečka, autora fotografií, a jeho práci ve válečné polní nemocnici. O dojemné zakončení se pak postaral Ivan Doležal, když kromě krásně zazpívaných písní přečetl i dopis na rozloučenou svého dědy, který byl v 1.světové válce zabit.
Zde naleznete animaci fotografií z vernisáže (foto Bára Fišerová).
Přečtěte si také článek na webu Zprávy z Českého ráje.


Výstava ke 100. výročí začátku první světové války

duben 2014
Městské muzeum Hořice a Nadační fond Jendy Rajmana srdečně zvou na výstavu unikátní kolekce válečných fotografií Jendy Rajmana, které zobrazují život polní nemocnice na italské frontě v letech 1914-1918. Slavnostní zahájení ve čtvrtek 24.4.2014 v 17 hodin. Výstava v malé síni Městského muzea Hořice potrvá do 28.9.2014.

Čtení pomáhá pomohlo

březen 2014 - Pokud se podíváte na stránky projektu Čtení pomáhá, najdete nás už v ukončených charitách. 5.února nám dětští čtenáři zajistili 100% částky, kterou jsme potřebovali na zpracování stavebních projektů. Děkujeme všem pomocníkům!!!
A samozřejmě děkujeme i všem realizátorům projektu Čtení pomáhá.
Slíbili jsme, že školní třída, která pro nás nakliká nejvíc pomoci, získá v našem muzeu prohlídku zdarma. Podívejte se na tiskové zprávy, tam se píše, jak to dopadlo -
do internetových novin Regiony24.cz
nebo na článek v Jičínském deníku ze 27.3.2014, tam je víc fotek.

Hugova návštěva

15.3.2014 - Byl u nás moc zvláštní návštěvník. Měří jen 127 cm, je plyšový a jmenuje se Hugo. I když je to medvěd, moc ho zajímají řemesla, třeba to, jak se dělají knížky. Strávil s naší babičkou nejmíň 4 hodiny, na všecko se vyptával, u všeho se vyfotil. A pro děti nebo i pro dospěláky, co se z nějakého důvodu nemohou do naší dílny a muzea sami podívat, všecko vystavil na svých webových stránkách. Kromě webu najdete reportáž o jeho návštěvě i na Facebooku nebo na Google+.

Čtení pomáhá nám pomohlo do televize

leden 2014 - Objevili jsme se opět v televizi! A to v pořadu ČT24 Události v regionech (Brno) dne 19.1.2014 v 18:00, pro sledování klikněte zde, reportáž o nás začíná až za polovinou pořadu (asi v minutě 16:50). Na stránce Zajímavosti - média najdete i další odkazy na reportáže, které u nás byly natočeny.

Do konce roku 2013

Čtení pomáhá

listopad 2013 - Jsme moc rádi, že nás přijal pod svá křídla projekt "Čtení pomáhá". Spojuje potěšení ze čtení knih s možností pomoci druhým. Těší nás, že je tolik lidí, kteří si knížek váží, mají je rádi a pomáhají nám je uchovat. Děkujeme všem za podporu.

Čtení pomáhá

Ubytování v apartmánu končí

listopad 2013 - Bohužel definitivně končíme s provozováním ubytování v apartmánu. Potenciálním zájemcům se velmi omlouváme a budeme vám vděční, pokud nám dáte na vědomí, na kterých webech je ještě potřeba informaci o provozování apartmánu zrušit. Potřebujeme se nyní soustředit jen na zajištění oprav zbývající části nemovitostí pro účely muzea a na shánění peněžních prostředků, které by nám to umožnily.

Josef Horák: Rožďalovice na přelomu století

kniha Horák květen 2013 - Město Rožďalovice vydalo prostřednictvím našeho nakladatelství kroniku Josefa Horáka "Rožďalovice na přelomu století". Rožďalovický rodák Josef Horák (1883 – 1968) působil jako učitel v Podkrkonoší, byl zakladatelem Pěveckého sdružení učitelů krkonošských, zároveň také sběratelem lidových koled, osvětovým pracovníkem a spisovatelem. Jeho vzpomínkový sborník zůstával až donedávna jen v rukopise, díky iniciativě Mgr. Viktora Dobreva a dalších se mu konečně dostalo tištěného vydání. Kniha je k dostání na Městském úřadě buď v brožovaném vydání nebo v pevných deskách zdobená rytinou, ručně vázaná v naší dílně.


Nová kniha: Pilot František Mlejnecký

Jiří Pour: Pilot František Mlejnecký

Zakupte si naši knihu o letci RAF a rožďalovickém rodákovi Františku Mlejneckém

Vzpomínky na osvobození

Rajmanova dílna vydala knížku vzpomínek J.Rajmana na osvobození Rožďalovic v  roce 1945.

[CNW:Counter]