Pamětní knihy – online expozice
Pamětní knihy pro návštěvy napadlo uměleckého knihaře Jendu Rajmana založit až v roce 1941. Přitom do jeho knihařské dílny v Rožďalovicích jezdili známí umělci a bibliofilové již od dvacátých let, tedy brzy po jejím zřízení v domě č. 24. Mladý Jenda Rajman získal rozsáhlé knihařské zkušenosti v dílně zakladatele české moderní knižní vazby Ludvíka Bradáče. Tam zblízka sledoval spolupráci umělců s knihařem při tvorbě knih. S řadou z nich se spřátelil. Jejich návštěvy Rožďalovic chtěl proto uchovat ve formě jemu nejbližší – v krásně svázané kronice.
První pamětní kniha
Uměleckou celokoženou vazbu ručně psané a kreslené kroniky nazvané „Přátelé a hosté u Rajmanů“ provedl Antonín Tvrdý. Byl to jeden z nejlepších Bradáčových žáků, který dlouhá léta pro Rajmana pracoval. Známý je ale hlavně vazbami bibliofilií pro pražské nakladatele, které realizoval do kvalitních materiálů při spolupráci s výtvarníky, například Františkem Bílkem. O této pamětní knize se píše i na záložce “Muzeum“.
Umělecká knižní vazba z roku 1941, celokožená, hnědá vepřovice, vázal Antonín Tvrdý. Zdobení ručním zlacením a slepotiskem na deskách, hřbet s ozdobnými zdvojenými vazy, slepotiskem, zlacením a zlaceným titulem. Na přední desce vyzlacené logo s iniciálami JR. Předsádky z autorského knihařského papíru, blok z ručního papíru, slepotisková linka na vnitřních okrajích desek. Tříbarevný kapitálek, zlacená ořízka na horní straně knižního bloku. Titul: Přátelé a hosté u Rajmanů, rukopis – psané a kreslené zápisy uměleckých přátel a návštěvníků rodiny. Rozměry: 24 x 29 x 4 cm.
Druhá pamětní kniha
Již v první pamětní knize Jenda Rajman napsal, že druhou si sváže sám. To provedl hned v roce 1951, kdy byla první kniha návštěv zaplněna. Celokožená zdobená vazba dokazuje, že Rajman dosáhl nejméně stejné vyzrálosti v řemeslném i uměleckém zpracování, jako jeho starší kolega Tvrdý. Bohužel kronika není zcela popsána. Zápisy sice nekončí Rajmanovou smrtí v roce 1965, protože dílna pokračovala v péči jeho dcery Blanky Hančarové, ale poslední je z roku 2003. Vznikající Muzeum klasického knihařství potom používalo vlastní návštěvní knihu, aby mohla být tato krásná umělecká knižní vazba vystavena.
Umělecká knižní vazba z roku 1951, celokožená, hnědá vepřovice, vázal Jenda Rajman. Zdobená ručním zlacením a slepotiskem po celé ploše desek i hřbetu, pět nepravých zdvojených vazů. Předsádky z autorského knihařského papíru. Trojbarevný kapitálek, zlacená ořízka na horní straně knižního bloku z ručního papíru. Titul: Druhá kniha přátel a hostí u Rajmanů, rukopis – ručně psané a kreslené zápisy uměleckých přátel a návštěvníků rodiny. Rozměry: 24 x 30 x 5 cm.
Kronika rodu Hančarova
Celokoženou pamětní knihu pro svou dceru a její vznikající rodinu svázal Jenda Rajman jako svatební dar. Podobně jako v předchozích pamětních knihách zde se objevují zápisy a obrázky známých umělců, přátel rodiny, především Pavla Šimona, Antonína Majera či Karla Kinského.
Umělecká knižní vazba z roku 1952, celokožená, hnědá kůže, vázal Jenda Rajman. Zdobená ručním zlacením a slepotiskem na deskách i hřbetu, pět nepravých zdvojených vazů. Předsádky z autorského knihařského papíru, blok z ručního papíru. Trojbarevný kapitálek, zlacená ořízka na horní straně knižního bloku. Titul: Kronika rodu Hančarova, rukopis – ručně psané a kreslené zápisy uměleckých přátel a návštěvníků rodiny. Rozměry: 26 x 33 x 5 cm.
Kronika našeho rodu
Do krásně vázané kroniky chtěl Jenda Rajman shrnout vše, co slyšel o svých předcích, a také zachytit své vlastní vzpomínky. Tato kniha má tedy jiný charakter než předchozí pamětní knihy, neboť do ní psal jen on sám. Některé kapitolky již odpovídají drobným knížkám, které předtím Rajman napsal a vydal, hlavně o svém dědečkovi. Popsaných je pouze 27 stran.
Umělecká knižní vazba z roku 1958, celokožená, světle hnědá kůže. Přední i zadní desky a hřbet zdobeny mořením, zlacením a slepotiskem, 5 nepravých vazů, zlacený titul na hřbetě. Hrany desek a vnitřní okraje desek zdobeny slepotiskovým razítkem. Trojbarevný kapitálek. Knižní blok z ručního papíru. Předsádky z autorského knihařského papíru. Na zadních deskách slepotiskové razítko “RAJMAN ROŽĎALOVICE”. Titul: Kronika našeho rodu, rukopis – Rajmanovy vzpomínky. Rozměry: 19 x 22 x 3 cm.
Takhle krásné pamětní knihy sice ještě nedovedeme, a taky by vás stály příliš peněz. Ale kroniky, i celokožené s jednodušší ražbou umíme – kontaktujte naše knihařství.