Bibliofilie z Rajmanovy knihařské dílny – online expozice
Bibliofilie, tedy knihy umělecky či sběratelsky hodnotné, tvoří velkou část odkazu uměleckého knihaře Jendy Rajmana. Slova bibliofilie či bibliofilství také popisují sběratelskou činnost, nadšení pro knihy. Čeština má ještě adekvátní hezký výraz – knihomilství. Tvorba krásných, umně zpracovaných knih se v minulém století postupně stala hlavní náplní práce Rajmanovy knihařské dílny.
Bibliofilie z Rožďalovic do celé republiky
Na konci tohoto příspěvku si přečtete článek z roku 1941 z časopisu Zdroj. Je vyznáním obdivu k rožďalovickému knihaři. Zjistíte z něj, že tou dobou bylo Rajmanovo knihařství největší českou ruční knihvazačskou dílnou. Pojďme si přiblížit dobu a prostředí, v nichž bibliofilie vznikaly.
Redaktor časopisu navštívil Jendu Rajmana přímo v Rožďalovicích. Podle zvyku se o tu hovoří o knihkupeckém a papírnickém závodu, to znamená, že u knihařství fungoval také krám (podrobnější popis též na záložce Muzeum). Popis místa autor končí větou: Tam vznikají vazby, které nemají vůbec obdoby, protože jsou často zhotoveny jen v jediném exempláři.
Je tu i Rajmanovo vyznání lásky k rodnému místu: „Proč nežijete v Praze, proč právě v Rožďalovicích?“ ptám se pana Rajmana. „Protože je to mé rodiště a protože při mé práci je lhostejno, kde pracuji. Mám síť zájemců – bibliofilů, s nimi jsem stále spojen korespondencí a jim zase vazby zasílám dle jejich přání.“ Rajman tedy už dlouho před vznikem internetu využíval jakýsi „web“ či „e-shop“, aby mohl dělat svou milovanou práci.
Jak vznikaly krásné knihy
Bibliofilie z Rajmanovy dílny se vyznačují přesným řemeslným zpracováním – proto nevynechejte závěr článku s nadšeným popisem, jak se na těchto složitých vazbách pracuje. Zazní i vyznání: „Krásná vazba je záležitost srdce, tady záleží na tom, aby bylo srdci vyhověno.“