Vojtěch Kubašta – prostorové pozdravy

Prostorové ilustrace VOJTĚCH KUBAŠTA – Z ČECH I Z DALEKA

Výstava – skutečné i pohádkové stavby z papíru, v podání světoznámého prostorového ilustrátora

druhý výběr ze soukromé sbírky Jana V. Marouška

Výtvarník Vojtěch Kubašta vytvářel nejen prostorové obrázkové knížky, oblíbené v mnoha zemích světa, ale také prostorové a panoramatické pohlednice nejrůznějších měst a míst. Rozsáhlé je jeho dílo věnované Praze, od souborů litografií až po obrázkové plány či knižní ilustrace. Mnoho krásných věcí vzešlo z jeho spolupráce s nakladatelstvím Slovtour. Přijďte se podívat na výstavu mapující především tuto část jeho tvorby, v níž prostorové pohádkové knížky mají také své místo. Výstava je prodloužena do 20.září 2020.

O AUTOROVI

Vojtěch Kubašta (1914-1992) je známý především díky tvorbě dětských prostorových pohádek a příběhů. Tento geniální a velice plodný umělec se však věnoval mnoha oblastem výtvarné činnosti. Po ukončení studia architektury projektoval interiéry, vyučoval reklamní grafiku, věnoval se propagační tvorbě. Nejvíce jej ale zaujala knižní grafika. Jeho velkými tématy se staly pražské památky, a také Slovensko. Prostorové zpracování papírových objektů si vyzkoušel nejprve na divadelních kulisách. Pracoval pak na propagačních materiálech, které začal oživovat různým skládáním a pohyblivými detaily. Zřejmě první prostorové pohlednice vytvořil pro slovenská vydavatelství, k nimž se uchýlil, když soukromá nakladatelství, se kterými spolupracoval do roku 1948, byla zrušena.  

Začátkem 50.let mu nakladatelství Artia vydalo první jednoduchou dětskou prostorovou knížku. Vystupujícím tvarem byla zpočátku jen papírová kostka, která představovala třeba stoleček nebo trůn. Své nápady ovšem dále rozvíjel, až dospěl k složitým skládačkám. Třeba takovým, kde se po otevření do úplné roviny vynoří celá plachetnice nebo hrad.

Vojtěch Kubašta dětem o Praze

Kubaštova Pragensie

Jeho knížky obdivovali v mnoha zemích světa, přesto jméno Vojtěch Kubašta nebylo v naší republice téměř známé. Snad proto, že za socialismu vydával i betlémy, nebo že jeho tvorba byla prodávána do kapitalistické ciziny. V poslední době zájem o něj opět vzrůstá, a tak si o něm můžete přečíst zajímavé povídání na webech „Čítárny“, „LUK“ nebo „Klubu přátel starého Smíchova“.

Výstava navazuje na předešlou výstavu věnovanou především pohádkám.

Vojtěch Kubašta - výstava prostorové tvorby

Vojtěch Kubašta – výstava prostorové tvorby

2020-09-07T20:46:24+00:00 6.3.2020|